Mieszkanie w dzielnicy Figares oprócz położenia na brzegami rzeki Genil i pięknych widoków na otaczające góry ma jeszcze jeden niewątpliwy atut, którym jest sąsiedztwo Parque de las Ciencias.
[Czytaj dalej]
Jest to pierwsze interaktywne muzeum nauk w Andaluzji, otwarte w maju 1995 roku i obecnie zajmuje 70 tysięcy m². Teren zajmowany przez park jest w większości zagospodarowany z możliwością zwiedzania. W samym parku znajdziemy wystawy poświęcone różnym dziedzinom nauk. Wystawy są podzielone na stałe oraz tymczasowe, pewne z tych wystaw są otwarte tylko w konkretnych godzinach lub wstęp do nich jest tylko w dokładnej godzinie co do minuty.
Nie mogliśmy nie skorzystać z takiej okazji, zwłaszcza, że park czynny jest także w czasie sjesty, a w jego pomieszczeniach panuje przyjemny chłód 😉 Dodatkową korzyścią jest możliwość podszlifowania znajomości języków, ponieważ nie wszystkie informacje są dostępne po angielsku, pewne opisy są tylko hiszpańskie tak samo jak większość filmów, nagrań dźwiękowych i komunikatów. Warto też pamiętać, że bilet jest ważny cały dzień z nieograniczoną możliwością wchodzenia i wychodzenia z terenu muzeum. Jednorazowe wejściówki dotyczą tylko wystaw specjalnych i atrakcji odbywających się w określonych godzinach lub z wejściem jednorazowym.
Zwiedzamy
Zaczęliśmy je od wejścia do głównego budynku (Edificio Macroscopio) jak i największego kompleksu na terenie parku. W jego środku znajdujemy: kasy biletowe, sklepik, kawiarnię, bibliotekę i pawilony wystaw takich jak:
Pabellón Viaje al Cuerpo Humano (Pawilon Podróży do Ludzkiego Ciała) – pawilon ten jak nazwa wskazuje poświęcony jest wszystkiemu co wiemy o ciele ludzkim. Przedstawione zostatały tutaj różne procesy, które zachodzą wewnątrz nas oraz jak one działają.
Pabellón Al-Andalus y la Ciencia (Pawilon Al.-Andalus i nauki) – wystawa poświęcona kulturze arabskiej w Andaluzji i rozwoju nauki tam.
Pabellón Cultura de la Prevención (Pawilon Kultury Prewencji) – ciekawa wystawa na temat prewencji i ogólniej wiedzy o zagrożeniach. Po wejściu pierwsze co zobaczymy to aktualizowany na żywo wyświetlacz z ilością wypadków w Hiszpanii. Bardzo fajna wystawa by dowiedzieć się wielu rzeczy na temat wszystkiego co nas na co dzień otacza i może źle na nas wpływać.
Explora el Desván del Museo (Zwiedź Strych Muzeum) – sala przeznaczona dla najmłodszych zwiedzających.
Pabellón Tecno-Foro (Pawilon Techno-Forum) – pawilon poświęcony wystawom tymczasowym o tematyce technologii.
BioDomo – specjalnie przygotowany kompleks biologiczny dla zwierząt składający się z lasów, wód i pustyń. Zaletą tego miejsca jest bliskość z naturą i zwierzętami. Nie zdziwcie się jak podczas zwiedzania jakaś małpa przeleci Wam przed oczami.
Wystawy tymczasowe w budynku głównym:
Bioinspiración (Biologiczne Inspiracje) - jedna z najciekawszych wystaw w muzeum, składa się z różnych inspiracji światem natury w naszej technologii, budownictwie lub nawet myśleniu. Wiele z przedmiotów specjalnego użytku jak proteza nogi do biegania wzorowana jest na naturze, tak samo jest z konstrukcjami, których wzór plastra miodu okazuje się wielokrotnie wytrzymalszy niż inne wzory.
Tocar el cielo. Explorar el espacio (Dotknąć nieba. Eksploruj Kosmos) - przestrzeń poświęcona eksploracji kosmosu, można w niej poczytać, oraz zobaczyć przedmioty, stroje oraz sprzęt jaki był używany na różnych misjach kosmicznych.
WOW. Maravillas de la vida salvaje (WOW. Cuda Dzikiej Przyrody) - przedstawia zachowania zwierząt oraz ich naturalne postawy.
Más allá del laboratorio: La revolución del ‘Hazlo tu mismo’ (Poza Laboratorium : Rewolucja ‘Zrób To Sam’) – wystawa poświęcona projektom zwyczajnych ludzi którzy z braku innowacji lub przedmiotu na rynku zaczęli sami tworzyć własne rozwiązania. Wiele z nich można by przez przypadek przypisać jakiejś wielkiej korporacji, kiedy to ktoś taki jak my wszyscy stworzył to sam.
Myślicie, że to wszystko? Park nie przez przypadek nazwany jest Parkiem Nauki. Przed nami kolejne budynki i atrakcje:
Edificio Péndulo de Foucault (Budynek Wahadła Foucaulta) - jest to drugi największy budynek dostępny do zwiedzania, w jego środku znajduje się kilka sal dydaktycznych i wystawowych oraz wstęp do Cyfrowego planetarium:
Sala Eureka – poświęcona Fizyce oraz Mechanice, można w niej doświadczyć wiele różnych zjawisk oraz rozwiązań.
Sala Percepción (Sala percepcji) – tutaj doświadczamy zmysłami słyszenia oraz widzenia.
Sala Biosfera (Sala biosfery) – w tej Sali zagłębiamy się w zjawiska pogodowe, które występują w biosferze ziemi.
Planetario Digital (Planetarium cyfrowe) – elektroniczne planetarium potrafiące wyświetlić niebo z ponad 7 tysiącami gwiazd.
Trzeci budynek Pabellón de exposiciones temporales, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest wystawom tymczasowych. Podczas naszej wizyty odbywała się w nim wystawa Robotyki 2.0. Dodatkowo do budynku jest przyłączona restauracja.
Pomimo czasu sjesty zwiedzanie terenu zewnętrznego jest tak samo ekscytujące jak w środku pomieszczeń, tym bardziej, że dzięki sporym Terenom Zielonym i wysokim drzewom jest tu przyjemny cień.
Exteriores, bo tak nazywa się ta parkowa część obiektu, posiada wiele atrakcji na świeżym powietrzu oraz kilka pomniejszych budynków
Mariposario Tropical (Farma Motyli Tropikalnych) - WOW, nigdy bym się nie spodziewał, że krótki pobyt z motylami może być taki fajny. Można tam z bliska zobaczyć a jak się uda nawet dotknąć setki różnych motyli a także żółwi.
Torre de Observación (Wieża Widokowa) – jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądałaby wspinaczka mrówek gigantów na równie wielki liść, koniecznie przyjdźcie pod tą wieżę, budynek będący jednocześnie najwyższym punktem w parku jak i instalacją artystyczną Escultura ‘Hormigas’. Na wieżę wjeżdża się windą by zobaczyć widok całej Grenady z 50-ciu metrów, a mrówki robią naprawdę niesamowite wrażenie.
Observatorio Astronómico (Obserwatorium Astronomiczne)- w tym obserwatorium wyświetlany jest przekaz na żywo z teleskopu Stevensona, do którego park uzyskał dostęp. W nocy odbywa się tutaj Nocne oglądanie gwiazd. Jeżeli Wasza wizyta w Grenadzie zbiega się w czasie z nocnymi seansami, macie zagwarantowane niezwykłe przeżycia podczas spektaklu specjalnego.
Taller Rapaces en vuelo (Raporty w Locie) – na świeżym powietrzu możemy uczestniczyć w specjalnych pokazach wyszkolonych ptaków drapieżnych.
Miłym akcentem na koniec zwiedzania były zegary słoneczne oraz fontanny, które w swojej formie przeczyły prawom fizyki.
Tak oto dotarliśmy do końca tego rozległego terenu. Jak widać jest tam wiele atrakcji przedstawiających różne zagadnienia naukowe. Jeżeli ktoś pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie, cywilizacji i przebywa w tym czasie w Grenadzie to powinien odwiedzić ten park. My byliśmy nim zachwyceni.